Etkili Ders Çalışma Yöntemleri

Ders çalışırken nelere dikkat edilmeli? Doğru şekilde mi çalıyorum? Ne yapmalı? Bu sayfada ders çalışmanıza ışık tutacak bilgiler derledim… Yararlı Olması dileğiyle…

Nasıl ders çalışmalıyım?

  • Beyin uyku halindeyken çalışmaya devam etmektedir. Başta sözel dersler olmak üzere, uyumadan önce ders çalışmak konuların öğrenilmesini kolaylaştırmaktadır. Bu nedenle not alma ya da formül ezberleme gibi çalışmalar, uykudan önce gerçekleştirilebilir.
  • Gece saatlerinin sözel derslerde ve ezber yapılacak konularda etkili olduğu gibi, sabahın ilk saatleri de daha çok sayısal dersler için doğru bir seçim olmaktadır. İyi bir uyku ve dinlenmiş bir zihinle birlikte öğrenmek çok daha kolay bir süreç haline gelmektedir.
  • Uzun süreler boyunca gerçekleştirilen yoğun çalışma programları ve sonrasında gerçekleştirilen uzun ders araları, öğrenme ve başarı üzerinde verimli olmayabilir. Bu açıdan kısa kısa notlar alarak düzenli tekrarların yapılması öğrenme üzerinde çok daha etkilidir.
  • Ders çalışırken kısa molalar verilmesi vücudun esnetilmesi açısından önemlidir. Özellikle sersemlik hissinin giderilmesinde ve vücudun uyarılmasında, yorucu olmayan egzersizler yapılabilir.
  • Çok aşırı olmamakla birlikte vücuda alınan kafein de algının açık tutulmasında faydalı olabilir. Bir kupa kahve veya iki kupa çay içmek, yeteri kadar kafeinin alınmasını sağlar.
  • Etkili ders çalışma yöntemleri ve başarı açısından ses kayıtlarıyla çalışmak da yardımcı olmaktadır. Özellikle de yoğun bir tempoda çalışırken de ses kayıt cihazlarından yararlanılarak dinleme yapmak, sürekli tekrar yapmakta etkili olmaktadır.
  • Kişisel özelliklere bağlı olarak ders programının hazırlanması ve düzenli olarak bu programa uyulması başarıyı artırmaktadır.
  • Ders çalışırken yazarak çalışmak ve küçük notlar almak, bilgilerin kolay bir şekilde unutulmasını engeller ve öğrenmeyi kolaylaştırır. 
  • Dikkatin dağıtılmaması için ders çalışırken, dikkat dağıtıcı seslerin olmamasına özen gösterilmelidir.
  • Çalışma masası, dikkat dağıtmaması için sade ve duvara karşı olmalıdır. Ders esnasında en fazla 40 dakika zaman süresi aşılmamalıdır. 40 dakikalık bir ders çalışmada en az beş dakika ara verilmesi, zihnin dinlendirilmesini sağlar. Verilen aralarda da çalışılan notlar düşünülebilir. Ankaranın en iyi okulları ve en başarılı kolejler arasında yer alan Bilişim Kolejinde etkin öğrenme yöntemleri ile öğrencilerin başarılarının artırılması hedeflenmektedir.

Etkili çalışma yöntemleri

Amaç ve Hedeflerin Belirlenmesi

Hedeflerin ya da amaçların açık ve net bir şekilde tanımlanmış olması, başarılı olabilmek için büyük önem taşımaktadır. Belirlenen amaçlar davranışların başlamasında ve bu davranışların sürekliliği açısından etkili olmaktadır. Planlar sadece ders çalışma sürelerinin belirlenmesinde kullanılmamaktadır. Plan aynı zamanda kişinin kendisine zaman ayırmasına da olanak tanımaktadır. Derslere ne kadar süre ayrılması gerektiği ve dinlenmek için ayrılacak zaman, planlar doğrultusunda belirlenebilir.

Derse Hazırlık

Etkin öğrenme yöntemleri ve teknikleri

Okula ya da kursa gitmeden önce, anlatılacak olan konuya hazır bir şekilde gitmek, derse odaklanmak ve anlamak için fazla çaba harcanmasını engeller. Bu sayede konu daha rahat bir şekilde anlaşılabilir. Çalışma masasının düzenli olmasının etkin öğrenme yöntemleri ve teknikleri arasında yer aldığını daha önce belirtmiştik. Çalışma ortamı kadar derslerin de düzenli bir şekilde çalışılması gerekmektedir. Bu nedenle aynı anda pek çok derse odaklanmaya çalışmaktansa, ders ders ve konu konu çalışmak verimin artırılmasına yardımcı olur.

Farklı Kaynak Kullanımı

Bir konuyu pek çok farklı kaynak üzerinden çalışmak, konunun çok daha iyi bir biçimde anlaşılmasına yardımcı olur. Güvenilir ve güncel kaynaklar üzerinden ders çalışmak, konunun öğrenilmeyen noktasının kalmaması açısından da önem taşımaktadır.

Bir cevap yazın